Naujas

Slovokijos gyventojai - istorija

Slovokijos gyventojai - istorija


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

SLOVAKIJA

5 463 046 (2009 m. Liepos mėn. Įvertinimas)

šalių palyginimas su pasauliu: 112

Amžiaus struktūra:

0–14 metų: 15,8% (vyrai 442 168/moterys 422 055)
15-64 metai: 71,7% (vyrai 1 952 527/moterys 1 965 646)
65 metų ir vyresni: 12,5% (vyrai 254 510/moterys 426 140) (2009 m. Įvertinimas)

Vidutinis amžius:

iš viso: 36,9 metų
vyrai: 35,2 metų
moterys: 38,6 metų (2009 m.)

Gyventojų augimo tempas:

0,137% (2009 m. Įvertinimas)

šalių palyginimas su pasauliu: 187

Gimstamumas:

10,6 gimimo/1000 gyventojų (2009 m.)

šalių palyginimas su pasauliu: 183

Mirties rodiklis:

9,53 mirties atvejai/1000 gyventojų (2009 m. Liepos mėn.)

šalių palyginimas su pasauliu: 73

Grynasis migracijos greitis:

0,3 migranto/1 000 gyventojų (2009 m.)

šalių palyginimas su pasauliu: 70

Urbanizacija:

miesto gyventojų: 56% visų gyventojų (2008 m.)
urbanizacijos greitis: 0,2% metinis pokytis (2005–2010 m.)

Sekso santykis:

gimus: 1,05 vyro/moterų
iki 15 metų: 1,05 vyro (-ų)/moters
15-64 metų: 0,99 vyro/moterų
65 metų ir vyresni: 0,6 vyro/moterų
bendra populiacija: 0,94 vyrai/moterys (2009 m. įvertinimas)

Kūdikių mirtingumo rodiklis:

iš viso: 6,84 mirties atvejai/1 000 gyvų gimimų
šalių palyginimas su pasauliu: 171
vyrų: 7,99 mirties/1000 gyvų gimimų
moterys: 5,64 mirties atvejai/1000 gimusių kūdikių (2009 m.)

Tikėtina gyvenimo trukmė gimus:

visų gyventojų: 75,4 metų
šalių palyginimas su pasauliu: 78
vyras: 71,47 m
moterys: 79,53 metai (2009 m.)

Bendras vaisingumo rodiklis:

1,35 gimę vaikai/moteris (2009 m.)

šalių palyginimas su pasauliu: 204

ŽIV/AIDS - suaugusiųjų paplitimo rodiklis:

mažiau nei 0,1% (2007 m.)

šalių palyginimas su pasauliu: 150

ŽIV/AIDS - žmonės, sergantys ŽIV/AIDS:

mažiau nei 200 (2007 m.)

šalių palyginimas su pasauliu: 157

ŽIV/AIDS - mirtys:

mažiau nei 100 (2001 m.)

šalių palyginimas su pasauliu: 141

Tautybė:

daiktavardis: slovakų
būdvardis: slovakų

Etninės grupės:

Slovakų 85,8%, vengrų 9,7%, romų 1,7%, rusėnų/ukrainiečių 1%, kiti ir nepatikslinti 1,8%(2001 m. Surašymas)

Religijos:

Romos katalikai 68,9%, protestantai 10,8%, graikų katalikai 4,1%, kiti arba nenurodyti 3,2%, nėra 13%(2001 m. Surašymas)

Kalbos:

Slovakų (oficiali) 83,9%, vengrų 10,7%, romų 1,8%, ukrainiečių 1%, kita arba nepatikslinta 2,6%(2001 m. Surašymas)

Raštingumas:

Apibrėžimas: 15 metų ir vyresni gali skaityti ir rašyti
visų gyventojų: 99,6%
vyrai: 99,7%
moterys: 99,6% (2004 m.)

Gyvenimo mokykloje trukmė (nuo pradinio iki aukštojo mokslo):

iš viso: 15 metų
vyras: 14 metų
Moteris: 15 metų (2006 m.)

Švietimo išlaidos:

.

Didžioji dalis 5,3 milijono Slovakijos Respublikos gyventojų yra slovakai (86%). Vengrai yra didžiausia etninė mažuma (11%) ir yra sutelkti pietiniuose ir rytiniuose Slovakijos regionuose. Kitos etninės grupės yra romai, čekai, rusinai, ukrainiečiai, vokiečiai ir lenkai.

Slovakijos konstitucija garantuoja religijos laisvę. Dauguma Slovakijos piliečių (60%) praktikuoja Romos katalikybę; antra pagal dydį grupė yra protestantai. Iki 3000 Antrojo pasaulinio karo gyventojų liko apie 3000 žydų. Oficiali valstybinė kalba yra slovakų, o pietiniame regione plačiai kalbama vengrų kalba.

Gyventojų diagrama


Slovakijos žemėlapiai

Suvereni Slovakijos šalis, neturinti prieigos prie jūros, užima 49 035 km 2 (18 933 kv. Mi) plotą Vidurio Europoje. Kaip pastebėta fiziniame Slovakijos žemėlapyje, šalis turi labai kalnuotą topografiją.

Viduriniuose Slovakijos regionuose vyrauja labai miškai, atšiaurūs Rūdos ir Tatrai, o šiaurines sienas su Čekija ir Lenkija dengia Karpatai.

Aukščiausios viršūnės yra Tatrų kalnuose. Aukščiausias taškas yra Gerlacho viršūnė, pakilusi iki 8743 pėdų (2665 m). Jo padėtis pažymėta žemėlapyje.

Kalnai nusileidžia į derlingą Dunojaus lygumos žemumą, taip pat į pietryčių sieną su Ukraina.

Svarbios upės yra Dunojus, Morava, Hronas, Hornadas ir Vahas. Hronas yra 298 km ilgio Dunojaus intakas ir antra pagal ilgį Slovakijos upė. Jos baseinas užima maždaug 11% Slovakijos teritorijos.

Žemiausias Slovakijos taškas yra netoli vietos, kur Bodrogo upė kerta sieną su Vengrija, 308 pėdų (94 m) virš jūros lygio. Geltonas apverstas trikampis žymi žemiausio taško vietą žemėlapyje.

Slovakijoje gausu mažų natūralių ežerų, taip pat rezervuarų, kurie buvo pastatyti siekiant kaupti vandenį, kad būtų išvengta potvynių ar būtų gaminama elektros energija.

O Slovakija yra vienintelė Europos šalis už Skandinavijos ribų, turinti geizerį. Įsikūręs netoli Košicės, geizeris 20 minučių kartą per 32-34 valandas iššauna 1056 galonus vandens 98 pėdų į orą.


Nitra

Nitros miestų ir savivaldybių gyventojų raida.

Piktograma nukreipia į papildomą informaciją apie pasirinktą vietą, įskaitant jos gyventojų struktūrą (lytis, amžiaus grupės, amžiaus pasiskirstymas).

vardas BūsenaRajonasGyventojai
Surašymas
1991-03-03
Gyventojai
Surašymas
2001-05-26
Gyventojai
Surašymas
2011-05-21
Gyventojai
Sąmata
2020-12-31
Alekšince SavivaldybėNitra1,4891,6641,6731,692
Báb SavivaldybėNitra9919571,0351,133
Babindolis SavivaldybėNitra. 671667825
Bádice SavivaldybėNitra. . 322390
Branč SavivaldybėNitra1,9932,0152,1742,204
Taksi SavivaldybėNitra. 674781791
Cabaj - Čápor SavivaldybėNitra3,2653,4243,8514,318
Čakajovce SavivaldybėNitra1,1081,1021,1121,140
Čechynce SavivaldybėNitra1,0741,0241,0501,254
Čeľadice SavivaldybėNitra7967469141,051
Čifáre SavivaldybėNitra625591604596
Dolné Lefantovce SavivaldybėNitra. . 528706
Dolné Obdokovce SavivaldybėNitra1,1231,1591,1881,175
Golianovas SavivaldybėNitra1,1731,1381,3641,889
Horné Lefantovce SavivaldybėNitra. . 903884
Hosťová SavivaldybėNitra402378361388
Hruboňovo SavivaldybėNitra532476506536
Ivanka pri Nitre SavivaldybėNitra. 2,2992,4202,818
Jarok SavivaldybėNitra1,7441,7241,8892,046
Jelenecas SavivaldybėNitra1,9101,9422,0332,119
Jelšovce SavivaldybėNitra960950990986
Kapince SavivaldybėNitra217184197184
Klasovas SavivaldybėNitra. 1,2591,2411,383
Kolíňany SavivaldybėNitra1,4331,4441,5701,532
Lehota SavivaldybėNitra1,8691,8192,0902,212
Lúčnica nad Žitavou SavivaldybėNitra986926894908
Ľudovítová SavivaldybėNitra. 262255246
Lukáčovce SavivaldybėNitra1,1031,0211,1111,157
Lužianky SavivaldybėNitra. 2,4772,7492,995
Malé Chyndice SavivaldybėNitra. 383380382
Malé Zálužie SavivaldybėNitra304270270267
Malý Cetín SavivaldybėNitra378374388448
Malý Lapáš SavivaldybėNitra3443655391,203
Melekas SavivaldybėNitra445449446483
Mojmírovce SavivaldybėNitra. 2,6942,8382,902
Nitra MiestasNitra85,47187,28578,91676,028
Nitrianske Hrnčiarovce SavivaldybėNitra1,5851,7531,9212,175
Nová Ves nad Žitavou SavivaldybėNitra1,3631,2941,3331,356
Nové Sady SavivaldybėNitra. 1,3201,2881,263
Paňa SavivaldybėNitra342295347391
Podhorany SavivaldybėNitra. . 1,0781,069
Pohranice SavivaldybėNitra1,1301,0651,0741,099
Poľný Kesov SavivaldybėNitra588593622659
Rišňovce SavivaldybėNitra1,9721,9122,0762,039
Rumanova SavivaldybėNitra826775795810
Štefanovičová SavivaldybėNitra. 260292367
Štitáre SavivaldybėNitra. . 7071,042
Šurianky SavivaldybėNitra550567598583
Svätoplukovo SavivaldybėNitra1,2701,2861,3101,363
Tajná SavivaldybėNitra301269274271
Telince SavivaldybėNitra291277378419
Veľká Dolina SavivaldybėNitra583572656678
Veľké Chyndice SavivaldybėNitra. 350304324
Veľké Zálužie SavivaldybėNitra3,6133,8814,1014,270
Veľký Cetín SavivaldybėNitra1,8411,7241,6041,524
Veľký Lapáš SavivaldybėNitra1,0701,1331,1131,840
Vinodolis SavivaldybėNitra1,6711,8511,9322,012
Vrable MiestasNitra9,2169,4938,9708,482
Výčapy - Opatovce SavivaldybėNitra. 2,1182,1562,200
Zbehy SavivaldybėNitra2,0852,1012,2342,236
Žirany SavivaldybėNitra1,2511,2871,3551,349
Žitavce SavivaldybėNitra382372376407

Šaltinis: Slovakijos Respublikos statistikos tarnyba (internetas).


Pagrindinės slovakų studijos

Borisas Abramovičius Malyarchukas, Maria A. Perkova, Miroslava V. Derenko, Tomas Vanecek, Jan Lazur ir P. Gomolcak. „Mitochondrijų DNR kintamumas slovakuose, taikant romų kilmei“. Žmogaus genetikos metraštis 72: 2 (2008): 228–240 psl.
1 lentelėje išvardyti H1, H1a, H1b, H2, H4, H5a, H6, H7, H11a, HV0, HV3, I1, I3, J1a, J2a, M1b1a, N1b, U2, U4, U4a, U5a, U5b mtDNA šakos, rastos tarp slovakų. Santrauka:

Aktoriai: Fulvio Cruciani, Roberta La Fratta, Beniamino Trombetta, Piero Santolamazza, Daniele Sellitto, Eliane Beraud Colomb, Jean-Michel Dugoujon, Federica Crivellaro, Tamara Benincasa, Roberto Pascone, Pedro Moral, Elizabeth Watson, Bela Melegh, Guido Barbujani, Silvia Vona, Boris Zagradisnik, Guenter Assum, Radim Brdicka, Andrey I. Kozlov, Georgi D. Efremov, Alfredo Coppa, Andrea Novelletto ir Rosaria Scozzari. „Ankstesnių vyrų judėjimų atsekimas Šiaurės/Rytų Afrikoje ir Vakarų Eurazijoje: naujos užuominos iš Y-chromosomų haplo grupių E-M78 ir J-M12“. Molekulinė biologija ir evoliucija 24 (6) (2007 m. Birželio mėn.): 1300-1311 psl. Pirmą kartą internete paskelbta 2007 m. Kovo 10 d.
24 Slovakijos vyrų Y-DNR duomenys pateikti „1 lentelėje. Y-chromosomos E-M78 pogrupių dažnis (%) 81 analizuojamoje populiacijoje“, o tai rodo, kad 8,33% jų buvo įtraukti į E-M78 ir 8,33 % į E-V13.

M. Mielnik-Sikorska, P. Daca, Marcin Wo źniak, Borisas Abramovičius Malyarchukas, Miroslava V. Derenko, K. Skonieczna ir Tomasz Grzybowski. „Slavų istorija atsižvelgiant į Y chromosomos ir mtDNR kintamumą“. Referatas, pristatytas DNR teismo ekspertizėje 2012 m konferencija Insbruke, Austrijoje, 2012 m. rugsėjo 6–8 d.
Apima mtDNA mėginius iš slovakų.

Borisas Abramovičius Malyarchukas, Miroslava V. Derenko, Maria A. Perkova, Tomasz Grzybowski, Tomas Vanecek ir J. Lazur. „Afrikos mitochondrijų DNR linijų filogenijos rekonstrukcija slavuose“. „European Journal of Human Genetics“ 16: 9 (2008 m. Rugsėjis): 1091–1096 psl. Pirmą kartą elektroniniu būdu paskelbta 2008 m. Balandžio 9 d.
MtDNA haplogrupė L2a1a, rasta tarp kai kurių slovakų, laikoma senovės Afrikos kilme.

Krzysztof R ęba ła, I. Veselinovi ć, D. Siv & aacutekov & aacute, E. Patskun, S. Kravchenko ir Z. Szczerkowska. „Šiaurės slavai iš Serbijos neparodo autosominių ir Y-chromosomų STR įkūrėjų efekto ir išlaiko savo tėvišką genetinį paveldą. „Forensic Science International“: genetika 8: 1 (2014 m. Sausis): 126-131 psl. Pirmą kartą elektroniniu būdu paskelbta 2013 m. Rugsėjo 4 d.
42% Serbijoje gyvenančių etninių slovakų turi Y-DNR haplogrupę R1a.


Slovokijos gyventojai - istorija

Slovakijos Respublika yra centrinėje Europoje ir užima 49 034 kvadratinius kilometrus. Šalis vakaruose ir šiaurėje ribojasi su vakariniais Karpatų kalnais, o pietuose - derlingomis Dunojaus žemumomis. 1997 m. Joje buvo 5 367 790 gyventojų, kuriuos sudarė 85 proc. Slovakų, 11 proc. Vengrų, 2 proc. Romų („čigonai“) ir apie 1 proc. Čekų. Skirtingais laikais senovės Slovakijoje gyveno įvairios tautos ir etninės grupės. Slavų gentys, žinomos kaip Slovanis, ten įsikūrė VI amžiuje. Pirmasis slavų politinis subjektas ir#150 - Nitros kunigaikštystė – buvo suformuotas Slovakijoje aštuntajame amžiuje, o 830 m. Regionas tapo Didžiosios Moravijos imperijos dalimi. Vengrija XI amžiuje palaipsniui aneksavo Slovakiją ir apie tūkstantį metų ji liko Vengrijos karalystės dalimi. Nuo 1918 iki 1993 ir 150 metų, išskyrus Antrojo pasaulinio karo laikotarpį, kai nacistinė Vokietija išlaikė ją kaip protektoratinę valstybę, o Slovakija buvo Čekoslovakijos provincija. Po Čekoslovakijos padalijimo 1993 m. Buvo įkurta Slovakijos Respublika, kurios sostinė buvo Bratislavoje.

Žydai Slovakijoje iki Pirmojo pasaulinio karo pabaigos

Ir kryžiaus žygiai XI amžiaus pabaigoje, ir griežtas žydų persekiojimas, kurį vykdė Bohemijos karalius Vratislavas II, paskatino žydus migruoti iš Čekijos, Vokietijos ir Austrijos į Vengriją, kur jie rado prieglobstį, kai kurie iš jų apsigyveno Slovakijoje. Pagal Vengrijos karaliaus Kalmano „žydų įstatymą“ žydams buvo leista gyventi tik katedros miestuose ir vyskupų valdose. 1241 m. Mongolai (dar žinomi kaip totoriai) įsiveržė į Vengriją, sukeldami sumaištį ir sunaikinimą. Žydų pirkliai labai prisidėjo prie ekonomikos atkūrimo. Karaliaus Belos IV laiške kalbama apie žydus Pressburgo (Bratislava), Senicos, Trnavos, Pezinoko, Nitros ir Trencino miestuose. 1251 m. Karalius suteikė žydams „privilegiją“ - dokumentą, pažadantį jiems apsisaugoti nuo krikščionių išpuolių, nuolatinį teisinį statusą ir kitas lengvatas. Tuo metu dauguma žydų pragyveno iš finansų, mažuma dirbo prekyboje ir importavo prekes, kiti - popiežiaus ir Bažnyčios vadovų nepasitenkinimui - užėmė viešojo administravimo pareigas arba dalyvavo monetų kaldinime.

Nuo XIII amžiaus žydai buvo karaliaus globotiniai ir mokėjo mokesčius į karališkąjį iždą. Jie daugiausia gyveno miestuose, atskirose žydų gatvėse, kurias jiems skyrė valdžia, norėdama juos atskirti nuo krikščionių. Kai kuriuose miestuose buvo organizuotas bendruomeninis gyvenimas ir žydų viešosios įstaigos. Nitra, pagrindinis administracinis ir ekonominis centras viduramžiais, turėjo ilgą žydų bendruomenę, kuri laikoma viena seniausių Slovakijoje. 1113 metų dokumente minima mons Judaeorum Nitroje, kur buvo žydų kapinės. XIII amžiuje žydai taip pat gyveno netoliese esančiame Parovce priemiestyje, kuris buvo žinomas kaip Castrum Judaeorum, ty „įtvirtinta žydų gyvenvietė“. Žydų šaltiniai taip pat mini savo žydų bendruomenę Nitroje Arba Zarua, parašytas XIII amžiaus pabaigoje, yra pagrindinis halachų autoritetas, Rabinas Izaokas ben Mozė Vienos, nurodo bendruomenės užduotą klausimą dėl santuokos įstatymų. Maždaug tuo pačiu metu žydų pabėgėliai iš Bohemijos ir Vokietijos įkūrė bendruomenę Pressburge. XIV amžiuje Pressburgo bendruomenė sudarė beveik 800 žmonių ir, atrodo, buvo didžiausia karalystėje. Keturiolikto amžiaus pabaigoje dvasinis Trnavos vadovas buvo rabinas Isaacas Tyrnau (vokiškasis Trnavos vardas), žinomas kaip pagrindinis Toros išminčius Vengrijoje ir knygos autorius. Sefer Ha-minhagim, kurioje aprašoma Vengrijos ir kaimyninių šalių žydų religinė praktika.

XV amžiuje krikščionių gyventojams vis labiau atsigręžus į religinį ekstremizmą ir socialinį raugą, žydų padėtis dar labiau pablogėjo. Keliose vietose kilo antižydų riaušės. 1491 m. Trnavos valdžia išplatino šmeižtą prieš žydus, o tų metų rugpjūčio 22 d. Ant laužo sudeginta dvylika vyrų ir keturios moterys. 1526 metais turkams nugalėjus vengrus, žydai buvo išvaryti iš Pressburgo, Trnavos ir dar kelių vietovių. 1529 m. Buvo šmeižtas kraujas prieš Pezinoko žydus. Trisdešimt bendruomenės narių buvo sudeginti ant laužo, o likę žydai pabėgo iš miesto. Netinkamas elgesys su žydais pasitaikė ir kitose bendruomenėse. Iki XVI amžiaus pabaigos senosios Slovakijos bendruomenės iširo, jų nariai išsibarstė į visas puses. Dėl stipraus persekiojimo Slovakijos bendruomenės gyvenimo tęstinumas buvo labai sutrikdytas.

Žydų imigracija, prasidėjusi XVII amžiaus viduryje ir stiprėjanti XVIII a., Sukėlė Slovakijos žydų bendruomenes, gyvavusias iki Holokausto. Kai kurie Vengrijos aristokratijos nariai suvokė žydų ekonominės veiklos pranašumus ir, skirtingai nei miestiečiai, stengėsi paskatinti žydus apsigyventi savo valdose. Žydai imigrantai daugiausia atvyko iš kaimyninių Moravijos šalių, Lenkijos ir Austrijos. Žydų pabėgėliai įsikūrė Nitros apskrityje 1649 m., O vėliau - Pressburgo ir Trencino apskrityse. Nauji įsakymai Moravijoje ir sunkumai Lenkijoje paskatino migraciją į Slovakiją, o žydų gyvenvietės plotas išsiplėtė į šiaurę ir rytus. Dauguma regionų, kuriuose buvo įkurtos naujos bendruomenės, gyventojų buvo slovakų žemdirbiai, vengrų feodalų baudžiauninkai. Socialinės ir ekonominės sąlygos sukėlė tarpusavio priklausomybę tarp dviejų gyventojų sluoksnių, ypač ekonominiuose reikaluose. Surašymas 1746 m. ​​Rodo, kad beveik pusė žydų šeimų šeimų Slovakijoje buvo Moravijos ir Bohemijos, 10 proc. Lenkijos, 5 proc. Austrijos ir 35 proc. Įvairių Slovakijos ar kitų Vengrijos vietų. Iki XVIII amžiaus vidurio Slovakijoje buvo keletas gana didelių žydų bendruomenių, kai kuriose jų buvo šimtai. Žydams perkėlus Slovakiją, įvyko įdomus žydų tautybių ir kultūrų susitikimas. Žydai vakaruose daugiausia buvo aškenazių tipo, kurie buvo labiau išsilavinę ir atviresni aplinkinės kultūros ir visuomenės poveikiui. Rytų Slovakijos žydai, priešingai, laikėsi chasidų papročių, kalbėjo jidiš kalba ir savo gyvenimo būdu bei apranga buvo panašūs į Lenkijos ir Galisijos žydus. Abi kultūros lėtai susiliejo ir užbaigė procesą tik XIX amžiaus antroje pusėje.

Žydų gyvenimo sąlygos smarkiai pablogėjo valdant imperatorienei Marijai Teresei (1740-l780). Režimas paskelbė įvairius įsakymus ir netgi grasino išvyti žydus iš imperijos. 1749 m. Žydai buvo apmokestinti specialiu & kvotolerancijos mokesčiu (tolerantiški taksonai), sunki našta imigrantų šeimoms. Tačiau jų padėtis pagerėjo, kai imperatorius Juozapas II (l780-l790) inicijavo imperijos valdymo pokyčius ir naujoves. 1783 metais jis išleido tolerancijos ediktą (Sistematica Gentis Iudaicae Regulatio) Vengrijos žydams, kurie daugiausia buvo susiję su gyvenamąja vieta, okupacija ir švietimo reikalais. Žydams buvo suteiktas leidimas dirbti beveik bet kurioje okupacijoje ir gyventi daugelyje imperijos dalių, išskyrus kalnakasybos miestelius ir aplink juos. Po tolerancijos įsakymo žydų gyvenviečių plotai išsiplėtė ir buvo įkurtos naujos bendruomenės. Žydai tapo finansiškai geri, o kai kuriose vietose klestėjo dvasiškai ir kultūriškai. Vengrijos žydų bendruomenė per tą laiką taip pat sparčiai augo ir pasiekė 83 000 gyventojų, apie pusę jų - Slovakijoje ir netoliese esančiame Burgenlande (Austrija). Žydai gyveno palyginti nedidelėje teritorijoje, apimančioje keletą apskričių vakaruose ir rytuose. Didelė dalis centrinės ir šiaurės Slovakijos, vadinamos kasybos teritorijomis, vis dar buvo draudžiama žydų gyvenvietėms.

Devyniolikto amžiaus pradžioje Slovakijos žydų populiacija augo gana sparčiai. 1820 -aisiais regione buvo apie šimtą organizuotų bendruomenių, daugiausia mažuose miesteliuose ir kaimo kaimuose. Žydų populiacijos pagausėjimą ir laipsnišką jų ekonominės būklės pagerėjimą lydėjo klestintis religinis gyvenimas ir pirmųjų Toros centrų atsiradimas. Tuo metu Slovakijoje buvo septynios gana didelės ješivos, kurioms vadovavo žinomi rabinai ir mokslininkai. Svarbiausia iš jų buvo Pressburgo ješiva, kuriai vadovavo Rabinas Moses Sofer (Schreiber), žinomas kaip Hatamas Soferis, kuris buvo laikomas pagrindiniu savo laikų halachų autoritetu. 1840 m. Liberalizacijos bangos metu Vengrijos parlamentas priėmė keletą svarbių su žydais susijusių teisės aktų pakeitimų, daugiausia susijusių su gyvenamosiomis vietomis ir ekonominiais klausimais. Tuo metu daugelis Slovakijos žydų persikėlė į kitas imperijos dalis, o senų, tradicinių žydų bendruomenių skaičius pradėjo mažėti. Centrinėje ir šiaurinėje Slovakijos dalyje buvo įkurtos naujos bendruomenės, o žydų gyvenviečių žemėlapis Slovakijoje pasiekė geografinį artumą.

„Tautų pavasaris“ ir Vengrijos sukilimas prieš Austrijos valdžią (1848–1849 m.) Nebuvo naudingi žydams. 1848 m. Kovo mėn. Pressburge (Bratislavoje) ir netoliese esančiose vietovėse kilo riaušės ir išplito į kitus regionus. Daugelyje žydų bendruomenių, ypač vakarų Slovakijoje, buvo apiplėšti namai, o kai kuriose vietose buvo sunaikintos bendruomenės įstaigos. Keletas vietovių kurį laiką buvo apleistos.

Antroje XIX amžiaus pusėje, stabilizavus padėtį, Slovakijoje buvo apie 115 pagrindinių žydų bendruomenių su pripažintomis rabinų įstaigomis ir 200 mažesnių bendruomenių, turinčių savo viešąsias įstaigas, daugiausia kaimuose. Kelios dešimtys ješivų su tūkstančiais studentų tapo svarbiais Toros centrais. Slovakijos žydai atliko svarbų ekonominį vaidmenį kaip tarpininkai tarp žemės ūkio sektoriaus ir augančių miestų ir dalyvavo prekiaujant žemės ūkio produktais. Tarp jų buvo pirklių, nuomininkų ūkininkų ir dvarų valdytojų, tačiau daugelis dirbo smulkioje prekyboje kaip amatininkai ar prekiautojai ir#150 užsiėmimais, kuriuos žydai Oberlande praktikavo kartoms.

Nors socialinio ir ekonominio motyvacijos antisemitizmo apraiškos, prasiveržusios XIX a. Pradžioje, nuslūgus 1848–1849 m. Revoliucijai, laikui bėgant didėjo nacionalinis antisemitizmas. Slovakijos inteligentija, kuri pasisakė už Slovakijos nacionalinį atgimimą, žydus laikė nekenčiamo Vengrijos režimo įrankiais, taigi ir viena iš Slovakijos žmonių bėdų priežasčių. Vengrijos žydams pasiekus lygias teises 1867 m., Slovakijoje antisemitinė veikla išaugo. Bažnyčios atstovai aktyviai dalyvavo kurstant neapykantą žydams. 1882 m. Liepą Topolcanyje susirinko apie du šimtus kunigų aptarti „žydiškojo klausimo“. Jų svarstymų rezultatas buvo paraginti Vengrijos parlamentą panaikinti arba apriboti lygias teises, kurias jis suteikė žydams 1867 m.

Nuo XVIII amžiaus pradžios imperijoje vyko modernizacijos procesas, lygiagretus panašiems Vengrijos žydų pokyčiams. Šiais metais į Vengriją įsišaknijusios Apšvietos idėjos daugelį Vengrijos žydų paskatino atsisakyti savo tradicijų ir ieškoti savo ateities Europos kultūroje. Vengrijos liberalai skatino žydus atsisakyti savo tradicinio gyvenimo būdo ir priimti šviesios Vengrijos visuomenės papročius. Bandymai keisti ar reformuoti religines taisykles sulaukė ryžtingo pasipriešinimo tiek iš Slovakijos religinės vadovybės, tiek iš didelės žydų dalies, kuriai būdingas konservatyvus gyvenimo būdas ir stiprus giminingumas religijai bei tradicijoms. Priešintis reformų tendencijoms nuo pat pradžių vadovavo Rabinas Moshe Sofer iš Pressburgo. Dėl savo įnirtingos pozicijos Pressburgas tapo kovos su Haskalos (žydų švietimo) judėjimu ir religinėmis reformomis centru. Devyniolikto amžiaus viduryje Kulturkampf Vengrijos žydija sustiprėjo ir 1865 m. dešimtys stačiatikių rabinų susirinko Michalovce, Slovakijoje. Jie priėmė griežtas rezoliucijas, įskaitant sinagogų boikotą, kuris buvo pakeitęs, ir griežtą nurodymą prieš pamokslus vokiečių ir vengrų kalbose, pasaulietinį švietimą ir užsienio kalbų studijas. Rezoliucijoms buvo suteikta halakhic sprendimo jėga, taip dar labiau pagilinant Vengrijos žydų plyšį ir užkertant kelią bet kokiems bandymams išgydyti plyšį. Valdžios iniciatyva Vengrijos žydų atstovai buvo pakviesti į Budapeštą 1868 m. Gruodžio mėn., Siekiant skatinti emancipaciją ir įsteigti visos šalies skėtinę organizaciją visoms šalies žydų bendruomenėms. Liberalai žydai palankiai įvertino šią iniciatyvą, tačiau stačiatikiai į tai žiūrėjo labai įtariai. Jie bijojo, kad tokia organizacija, kurią remia valdžia ir žydai liberalai, sumažins bendruomenių nepriklausomybę ir pakenks rabino, kaip aukščiausios religinės valdžios ir vienintelio arbitro, statusui. Kai visi bandymai susitarti nepavyko, stačiatikių delegatai išėjo iš kongreso. Konfliktas tarp stovyklų pasiekė piką, sukeldamas bendruomenių lūžį ir gilią Vengrijos žydų poliarizaciją. Dėl to buvo įsteigtos dvi atskiros bendruomenių organizacijos: viena stačiatikiams ir viena liberalams (neologai). Kai kurios bendruomenės neprisijungė prie nė vienos organizacijos ir išsaugojo ankstesnį statusą, kurį šios bendruomenės vadino status quo ante. Slovakijos žydai buvo labiau vieningi savo religijoje nei likusios Vengrijos. Du trečdaliai bendruomenių, ypač senosios, tradicinės mažuose miesteliuose ir kaimuose, prisijungė prie stačiatikių organizacijos. Tuo pačiu metu dauguma naujų bendruomenių, visų pirma centrinėje Slovakijoje, prisijungė prie neologų. Keliose vietose susikūrė dvi bendruomenės, viena stačiatikių ir viena neologė, ir jie varžėsi dėl bendruomenės institucijų ir turto, kuris anksčiau priklausė bendrai administracijai, kontrolės.

Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse Slovakijos žydų gyventojų buvo 140 000. Bendrai jie buvo gana įvairūs, apimti kelių religinių grupuočių, kurių nariai skyrėsi savo gyvenimo būdu, giminingumu religijai, kilme ir kultūrine padėtimi. Jie tarpusavyje ir su krikščionimis kalbėjo keturiomis skirtingomis kalbomis, priklausė įvairioms socialinėms ir ekonominėms klasėms ir buvo suskirstyti tarp nacionalinių grupių. Dauguma Slovakijos žydų yra kilę iš kaimų ir mažų miestelių ir turėjo bruožų, būdingų pokaimo visuomenei.

Po Pirmojo pasaulinio karo Slovakijoje išaugo socialinė sujaudinimas. Sugrįžus ir demobilizavus karius ekonominiai sunkumai padidėjo, o nusivylimas netrukus išsisklaidė po kelių savaičių smurtinių veiksmų prieš žydus. Įsilaužimai ir namų bei įmonių plėšimai palietė visų klasių žydus, neturtingus ir turtingus.

Slovakijos žydai tarp pasaulinių karų

Naujoji vyriausybė priėmė Habsburgų monarchijų įstatymus dėl žydų: būtent Čekijos provincijoje Austrijos įstatymai liko galioti, o Slovakijoje Vengrijos įstatymai liko, tačiau su nedideliais pakeitimais. Slovakijos stačiatikių vadovybė sužlugdė mėginimus įkurti visos šalies bendruomenių organizaciją, atstovaujančią visiems žydams Čekoslovakijoje, ir bijojo, kad tai pakenks jos hegemonijai tarp religingų žydų. Tuo tarpu naujas trinties šaltinis dar labiau paaštrino įtemptus frakcijų santykius. Pagal Čekoslovakijos konstituciją žydų religijos nariai galėjo pareikšti, kad jie priklauso žydų tautai. Stačiatikiai griežtai priešinosi judaizmo apibrėžimui kaip nacionaliniam dariniui. Jiems žydija buvo tik religinė bendruomenė ir išliks tokia, kol žydai nebus išpirkti iš tremties. Nepaisant to, žydų nacionalizmas, atstovaujamas sionistų judėjimo, sugebėjo įsitvirtinti ir įsiveržti net tarp tradicinių žydų. Daugelis sionistų, ypač jauni, buvo kilę iš stačiatikių šeimų, jie prisijungė prie žydų nacionalinių ir sionistų organizacijų, nepaisant stačiatikių religinės vadovybės prieštaravimo.

Įkūrus Čekoslovakiją, žydų bendruomenių organizacijos sukūrė savo institucijas. Slovakijos autonominių stačiatikių kongregacijų organizaciją (OAOCS) sudarė 170 iš 228 kongregacijų ir apie 75 proc. Slovakijos žydų. Laikui bėgant ji tapo viena autoritetingiausių, galingiausių ir įtakingiausių žydų organizacijų Čekoslovakijoje. Tuo tarpu „Agudath Israel“, turėjęs glaudžius ryšius su OAOCS, jį papildė vykdydamas įvairią veiklą dešimtyse filialų. Agudatas Izraelis daugiausia dėmesio skyrė asmeniniam gyvenimui ir švietimui, atitinkančiam stačiatikybę. Ryšiai tarp dviejų organizacijų, pradžioje stiprūs, dar labiau sustiprėjo Rabinas Samuelis Davidas Ungaras, vienas iš OAOCS lyderių, buvo paskirtas „Agudath Israel“ prezidentu Čekoslovakijoje. „Agudath Israel“ ir jo jaunimo judėjimai užsiėmė įvairia socialine ir socialine veikla bei švietimo iniciatyvomis, įskaitant ikimokyklinio ugdymo įstaigas, Beth Yaakov mokyklų sistemą mergaitėms ir stovyklas vaikams ir paaugliams. Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje Slovakijoje buvo dvidešimt devynios neologų bendruomenės. Atsiriboję nuo centro Vengrijoje, jie susidūrė su sudėtingomis organizacinėmis problemomis, keliančiomis grėsmę jų išlikimui. 1925 m. Neologai nusprendė sudaryti bendrą organizaciją su penkiasdešimt penkiais Status Quo Ante bendruomenės, kurios nuo 1928 metų buvo žinomos kaip Jeshurun.

1920 m. Slovakijoje buvo septyniasdešimt septynios žydų pradinės mokyklos ir dvi aukštosios mokyklos. Keturiasdešimt šešios mokyklos buvo stačiatikių, likusios-liberalios. Pažymėtina, kad tik 45 procentai žydų vaikų lankė žydų mokyklas, dauguma - valstybines. Dėl didėjančio mokinių skaičiaus mokyklose, kurios dėstė slovakų kalba, pasikeitė jaunųjų žydų kalba. Vietoj vokiečių ir vengrų - pagrindinių kalbų, kurias anksčiau vartojo Slovakijos žydai, jaunimas priėmė slovakų kalbą. Be oficialios švietimo sistemos, Slovakijoje veikė plati Toros mokymo įstaigų sistema, įskaitant berniukų mokyklas (chederis ir Talmudo Tora), Beth Yaacov seminarijos religingoms mergaitėms ir daugiau nei trisdešimt ješivų, kurios buvo akredituotos kaip religinės švietimo įstaigos. 1930 m. Čekoslovakijos švietimo ministerija akreditavo Pressburgo (Bratislavos) ješivą ir dar tris ješivas kaip aukštojo mokslo institucijas.

Tarpukario Slovakijoje mėgavosi gyvybinga sionistų veikla, o dešimtyje miestų ir miestelių buvo įkurtos naujos judėjimo šakos. Be sionistų organizacijos, buvo ir žydų nacionalinė partija (Zidovska Strana), kuri daugiausia dėmesio skyrė žydų vidaus politikai ir žydų nacionalinių, religinių, ekonominių ir socialinių interesų atstovavimui valdžios institucijų atžvilgiu. Partijai gerai sekėsi rinkimuose į miesto tarybas ir apskričių bei regionų asamblėjas. Nors stačiatikių institucija atkakliai kovojo su sionizmu ir žydų nacionaline partija, sionistai įsiskverbė net į stačiatikių bendruomenes. Trečiojo dešimtmečio viduryje apie 20 procentų Slovakijos žydų įsigijo sionistinį „šekelį“ ir taip tapo oficialiais sionistų judėjimo nariais.

Sionistų jaunimo judėjimai vyko prieš Pirmąjį pasaulinį karą. 1919–1920 m., Nuslūgus karo suirutei Slovakijoje, sionistų jaunimo grupės pertvarkė ir atidarė klubus visuose didžiuosiuose miestuose ir kai kuriuose mažuose miesteliuose. 1924 m. Sionistų jaunimo grupių atstovai susitiko Nitroje ir kartu įkūrė „He-haluts“. Religingi paaugliai įkūrė „Mizrachi Youth“. Organizacinis ir socialinis aktyvumas sionistų jaunimo judėjimuose pasiekė aukščiausią tašką praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje - jame dalyvavo dešimtys tūkstančių jaunų narių iš visų žydų visuomenės sluoksnių. Šimtai iš jų emigravo į Palestiną, Slovakijoje atlikę tam skirtus mokymus. Sporto asociacija „Maccabi“ pradėjo socialinę ir kultūrinę veiklą, remdamasi sionistinėmis tautinėmis pažiūromis. Tūkstančiai jaunuolių ir suaugusiųjų, tiek stačiatikių, tiek liberalų, veikė klubuose visoje Slovakijoje.

Čekoslovakijos Respublikos laikotarpiu Slovakijos žydai didelių demografinių pokyčių nepatyrė. Ketvirtajame dešimtmetyje 2337 vietovėse gyveno apie 140 000 žydų. Maždaug 55 procentai jų gyveno kaimuose ir mažuose miesteliuose, kuriuose gyvena mažiau nei 5 tūkst. 18 proc. Gyveno dviejuose didžiausiuose miestuose (Bratislavoje ir Košicėje), o tik 25 proc. Socialinis ir ekonominis Slovakijos žydų statusas taip pat išliko pastovus: 72 proc.

Antroje ketvirtojo dešimtmečio pusėje, Čekoslovakijoje didėjant politinei įtampai, antisemitinės nuotaikos didėjo tarp didelių Slovakijos žmonių grupių. Nacionalistinės partijos, agitavusios už Slovakijos nacionalinę autonomiją, ypač Slovakijos tautų partija, laikėsi tvirtų antisemitinių pozicijų ir kurstė prieš žydus. 1938 m. Spalio 6 d., Kai Miuncheno susitarimas rugsėjo pabaigoje privertė Čekoslovakiją perleisti teritoriją Trečiajam reichui, Slovakijos tautų partija paskelbė plačią autonomiją Slovakijoje ir įvedė vienos partijos totalitarinį režimą. Lapkričio 2 d. Prie Vengrijos buvo prijungtos didelės pietų Slovakijos dalys, kuriose gyvena daugiau nei 45 000 žydų. The Slovakian government blamed the Jews regarding their supposed support of the annexation and started removing thousands of Jewish families who held foreign citizenship to the Hungarian and Polish borders. Few of the deportees were permitted to return to their homes.

During World War II and the Holocaust

While the deportations were in progress, an underground cell known as the Working Group, headed by Rabbi Michael Dov Weissmandel ir Gisi Fleischmann, formed within the Center of Jews in an attempt to stanch the deportations and aid the deportees. The Working Groups success in halting the deportations from Slovakia encouraged its members to intensify their efforts to save all of European Jewry by negotiating with the Nazis. The resulting initiative, devised by Rabbi Weissmandel, was known as the Europa Plan. In April 1944 two Slovakian Jews, Alfredas Wetzleris ir Walter Rosenberg (Rudolf Vrba), escaped from Auschwitz. The Working Group took detailed testimony from them about the nature of the Auschwitz camp and the extermination methods used there. A sketch of the extermination facilities, based on the description given by the two men, was attached to their testimony. The Auschwitz Protocols, as the document was known, were sent from Slovakia to the free world, where they reached Jewish organizations. The Working Groups purpose in releasing the Protocols was to sound an alarm and marshal worldwide public opinion in favor of extensive rescue activities and bombing of the railroads leading to Auschwitz and the extermination facilities themselves.

Jews joined the first resistance groups that organized in Slovakia in 1942. Most of them were active in the Communist and Czechoslovakian underground movements. A Jewish underground group was also formed in the Novaky labor camp in 1942. These groups tried to prevent a resumption of the deportations and started preparing for active resistance. On August 29, 1944, an armed uprising broke out in Slovakia in an attempt to overthrow the pro-Nazi regime and reestablish the Republic of Czechoslovakia. As the partisan attacks intensified, the German army invaded Slovakia. The Jewish group from the Novaky camp was assigned to halt the advance of the SS troops along one of their main attack routes. The German invasion of Slovakia augured ill for the last remaining Jews. Many tried to reach the rebel-controlled area in the hope of surviving, and thousands of destitute Jewish refugees gathered in the rebels main stronghold, Banska Bystrica. Parachutists sent by the Yishuv (the pre-Israel Jewish community in Palestine), headed by Haviva Reik, mobilized to help them. Although the uprising was quelled two months after it began, rebel units, including Jews, fled to the mountains, where they continued to engage the enemy until the liberation. About 1,600 Jews fought in various partisan units approximately 170 of them were killed.

After the uprising was suppressed, the Germans took over the authority for Jewish affairs. SS officer Alois Brunner, one of Eichmanns assistants, went to Slovakia to deport all Jews irrespective of their status or their "certificates of exemption". Those Jews who were captured by the Nazis and their Slovakian accomplices were taken to the Sered camp. The deportation of the remaining Jews in Slovakia resumed on September 30, 1944. From then until March 31, 1945, some 12,000 Jews were deported from Slovakia only half survived. Another 2,500 Jews were murdered on Slovakian soil during this period. Additional victims among Slovakian Jews were those who had fled to Hungary and were deported from there to the extermination camps.

The Jews in the territories annexed to Hungary in 1938-1939 met the same fate as those in the rest of Hungary. After the annexation of these territories, Hungarians began to persecute the Jews and accused them of supporting Czechoslovakia. Of the 10,600 business owners only 4,500 were permitted to keep their establishments going. Beginning in 1940, close to 7,500 men from southern Slovakia were taken to work in labor battalions few survived. Several thousand Jews lacking Hungarian citizenship were deported in 1941 to the occupied part of Ukraine, where most of them were murdered. After the Germans occupied Hungary (March 19, 1944), new anti-Jewish edicts were promulgated. Ghettoization of the Jews began in the second half of April 1944. The first transports from the territories annexed to Hungary left for Auschwitz in the second half of May 1944 the rest of the deportations occurred in June of that year. Of some 45,000 Jews who lived in those territories, 10,000 survived. About 100,000 Slovakian Jews – 73 percent of their number in 1938 – perished during World War II.

The Postwar Period

After the war, Slovakia (including the territories that had been annexed by Hungary in 1938 and restored to Czechoslovakia) had a Jewish population of about 30,000. Despite various obstacles and an anti-Semitic climate, the Slovakian Jews demonstrated tremendous vitality in rehabilitating themselves and rebuilding their community life. They established new families, integrated themselves into the economy, and revitalized their communities in 120 cities and towns. In early July 1945 regular Zionist activity began in Slovakia and institutions were formed. Zionist activity was concentrated mostly in the youth movements, which resumed functioning immediately after the liberation. The political changes in Czechoslovakia, the Communists rise to power, and the establishment of the State of Israel transformed Slovakian Jewry. In 1948-1949 some 11,000 Slovakian Jews immigrated to Israel and another few thousand moved to other countries. The activity of the Jewish communities in Slovakia dwindled in the 1950s. Public institutions were taken over by the authorities, which closed some of them and demolished others. The Jews situation improved only after the collapse of the Communist regime in 1989. Today, at the dawn of the twenty-first century, about 5,000 Jews remain in Slovakia.

This material is made available by JewishGen, Inc. and the Yizkor Book Project for the purpose of
fulfilling our mission of disseminating information about the Holocaust and destroyed Jewish communities.
This material may not be copied, sold or bartered without JewishGen, Inc.'s permission. Rights may be reserved by the copyright holder.

JewishGen, Inc. makes no representations regarding the accuracy of the translation. The reader may wish to refer to the original material for verification.
JewishGen is not responsible for inaccuracies or omissions in the original work and cannot rewrite or edit the text to correct inaccuracies and/or omissions.
Our mission is to produce a translation of the original work and we cannot verify the accuracy of statements or alter facts cited.

Yizkor Book Director, Lance Ackerfeld
This web page created by Osnat Ramaty

Copyright © 1999-2021 by JewishGen, Inc.
Updated 23 Dec 2006 by LA


The simplest and most comprehensive census

In the Population and Housing Census, the data from the existing administrative sources and registers were fully utilized, in combination with the data obtained from municipalities and the population, thus led to the enhancement of the quality of the data obtained. Electronic data collection is a modern, accessible, fast and secure way of obtaining information, without disturbing the private zone of the population with the possibility of fast data processing. The census provides reliable, comparable and interconnected data and information on the state of the society, its structures and housing.


Apie mus

Note: three related and integral geographic regions are now managed as independent projects. They are: the Spiš County Slovakia Project, Zamagurie Region, and Podhale Region Projects. Please see the individual projects for details. Many of our members will have ancestry in one or more of these geographic regions. Membership in any or all that apply is welcomed for those with documented ancestral links to the region. The GA will cross check member's links to the region. All statistics will be kept according to the applicable geographic region.

THE SPI Š COUNTY DUAL GEOGRAPHIC DNA PROJECT:

The Spiš County Slovakia DNA project is a geographic DNA project associated with all villages of the former S piš County ( Szepes Comitas) of the historic Kingdom of Hungary. A list of villages is found below .

Spiš County was the fourth largest source of emigrants to the United States following Zemplin, Abov, and Saris Counties. An estimated 11 % of the Spiš population of eastern Slovakia emigrated to work in the coal mines of eastern Pennsylvania, the steel mills of Western Pennsylvania, and the many factories in New Jersey.

These emigrants are our immigrant ancestors who serve as the link between the past and today. We carry them forward through our DNA and into the future through our own descendants.

WHY WAS THIS PARTICULAR PROJECT STARTED?

The volunte er Group Admin istrator (GA) has been actively researching a sub-set of the Spi š County villages known as the Zamagurie Region for over 25 years and has served as the Zamagurie Region DNA project since 2007. Th e Zamagurie R egion is located in eastern Slovakia and crosses into the southern Polish region known as Malopolska. During these efforts, the GA has traveled 1 6 times to the region in search of records, village and church histories, gaining a greater understanding of the culture and folklore. Despite the difficulties, the GA has gained access to previously unavailable records. In doing so, she maintains a private collection as well as a database of researched pedigrees with well over 52,000 surnames from the Spi š villages. This wo rk provides the foundation and experience in helping people to locate their ancestral villages and surnames with great success.

In 2011, the GA was awarded a Fulbright Scholarship to continue the research o n the topic of Slovak migration. Living in Slovakia for 10 months provided the unique opportunity to research the migration of people throughout Spiš using previously untapped records and resources. In doing so, the level of knowledge and experience justified expanding the DNA project to include all Spiš villages. The project has become a recognized academic study. While most of these villages have been microfilmed, the experience and knowledge gained by the 25 + years of hands-on experience in eastern Slovakia serves as a solid foundation for this project.

The project, started by the GA on 22 November 2011, was not created lightly. The GA believes the project's success depends on being hands-on and dedicated to its' members. Assistance is provided to finding the member's link to the region, understanding how genetic cousins from the region may be related, and understanding the DNA results obtained. Peoples participation is meant to be a win-win each learning more about his or her Slovak ancestors and the genetic make-up of the Spi š Region. The Spi š County Slovakia project serves as an extension to two other projects with Slovak ancestry: The Zamagurie Region and Podhale Region. (Note: Villages for the associated Zamagurie and Podhale Region villages have NOT been microfilmed but researched by the GA).

DNA testing and genealogy go hand-in-hand. Often the hardest hardest part in starting the genealogy process is locating the ancestral villages. Knowledge of chain migration patterns, access to large volumes of records, familiarity and experience with the region and associated surnames on both sides of the ocean are all positive contributors to helping project members learn more about the Slovak ancestry on many levels. Paid genealogy services are now provided to take your pedigree back in time in often unavailable records from the region. Once you have DNA tested with FT-DNA (or paid to transfer your Ancestry DNA results, there is never any fee associated with joining any of the FamilyTreeDNA project.

WHO CAN JOIN THIS PROJECT?

Participation in this project is limited to those members who can demonstrate an ancestral link to Spi š County Slovakia on at least one of their pedigree branches. Upon submitting a join request, the GA will work to try and confirm your link to one or more of the villages. The GA can recommend or confirm your current DNA test results add to the statistics of the project. The project facilitates connecting members with common genetic genealogy interests in researching their ancestry from this particular geographic region. A growing membership should have a reasonable chance of finding genetic matches as more people test with FamilyTreeDNA. However, it should be clearly understood that no guarantees of genetic matches can be made.

WHAT CAN PARTICIPATION DO FOR ME?

DNA testing can help confirm your paper trail, help discover links to unknown relatives, and possibly even help follow your ancestral surnames as they migrate from village to village. Your participation in THIS project taps into over 25 + years of research in eastern Slovakia. This may increase your potential to understand your ancestral origins and genetic connections to others who are also researching your surnames. Mind you, there are no guarantees of finding a genetic match nor does it mean the GA will complete your genealogy for you. Professional services are available outside this project.

Participation can help you to learn more about our Slovak roots. Honor your ancestors by preserving more than just a memory. Join today!

WHAT VILLAGES ARE COVERED?

Below is an alphabetized list of village for the former Spi š County Slovakia. Smaller villages may not be named on this site. Place names have changed over the years and may not be listed here in the form you have seen on passenger lists or other documents. They may be in German, Hungarian, or Slovak. Please contact the GA for assistance as she is familiar with these changes. Note: diacrylic marks have been omitted due to format limitations.


Antisemitism

Antisemitism among all the nationalities of the republic was of old standing. At the time of the establishment of the republic in 1918 there were antisemitic riots in Prague and *Holešov (Moravia). In Slovakia, serious antisemitic violence continued until summer 1919. Among the Czech elements it was less noticeable, mainly because of the personal example of Thomas Masaryk and Eduard Beneš, and the democratic political philosophy as expounded by them, the author Karel Čapek, and other leaders of public opinion, including the head of the Czechoslovak Church Hromádka, and the writers Milena Jesenská, Emanuel Rada, and Pavla Moudrá. However, right-wing groups such as the Národni sjednoceni (National Union, founded by Jíří Stribrný in 1927), the Česká obec fašistická (Czech Fascist Community), headed by the former general of the Czech army Radola Gajda, and the Vlajka (Flag) group explicitly supported antisemitism in their platforms. Andrej Hlinka's Slovenská L'udová strana (Slovak People's Party) adopted an increasingly aggressive antisemitic policy. The Sudeten, where most of the Germans lived, was already a stronghold of racial antisemitism under the Hapsburg monarchy, and antisemitism grew even more violent, influenced by the rise of Nazism in Germany, the advent of Hitler to power, and the founding of Konrad Henlein's Sudetendeutsche Partei (1935). Antisemitism in Czechoslovakia was strongly associated with the general conflicts among the nationalities there: the Czechs would not forgive the adherence of many Jews to German language and culture and their support of the German liberal parties, and regarded them as a Germanizing factor. In Slovakia and Carpatho-Russia they were considered the bearers of Magyarization, and later, supporters of the Czech establishment. All groups alleged that the Jews were supporters of Communism, while the Communists claimed that they supported reaction. After Hitler's rise to power, his growing support for German extreme nationalist demands, and the enmity he manifested to the Czechoslovak establishment, the Jews drew increasingly closer to the state, which all Jewish groups supported in its stand against Nazism. Post-World War i Czechoslovakia, which was relatively progressive and stable, was a congenial milieu for Czechoslovakian Jewry. Hence, most of them failed to see the dangers threatening them even inside the country. However, the subdued popular antisemitism was soon to be rekindled. At the beginning of 1938 antisemitism gained in strength when in Romania the Goga government came to power and Jewish refugees tried to enter Czechoslovakia. Ferdinand Peroutka, the editor of a respected liberal weekly, published a series of articles in which he called for restriction of Jewish rights. A project for a rabbinical seminary, connected with the Prague Czech University, which was to begin functioning in 1938, was not realized. The problem of Jewish refugees became even more acute with the Nazi Anschluss with Austria, when many Jewish refugees, a large number holding Czechoslovakian passports, entered the country. Manifestations of antisemitism in Slovakia and the Sudeten area increased. At the time of the Munich conference (Sept. 29, 1938) the Jews from the Sudetenland (more than 20,000), which was handed over to Germany, fled to the remaining territory of the state. Parts of Slovakia and Carpatho-Russia, with a Jewish population of about 80,000, were ceded to Hungary by decree of Hitler and Mussolini as "arbiters" on Nov. 2, 1938. Antisemitism gained virulence in the truncated "Second Republic" mainly in Slovakia. The Second Republic did not last long. On March 14, 1939, Slovakia declared its independence and became a vassal of Nazi Germany the next day the remaining parts of Bohemia and Moravia were occupied by the Germans and transformed into a German "Protectorate," while Hungary occupied Carpatho-Russia.


Verslas

Kosice’s business is above all heavy industry. One of Slovakia’s largest plants of any kind is the steel mill currently run by US Steel, and around this complex a number of international suppliers and processors have clustered.

Kosice is also a major transit hub. Jo universities offer degrees in most specializations, including medicine, law, engineering and veterinary science (the latter being Slovakia’s only such university), several of which are offered in English to foreign students.


Žiūrėti video įrašą: Vilniaus gyventojus pašiurpino ryški raudona gyvatė (Spalio Mėn 2022).

Video, Sitemap-Video, Sitemap-Videos